Хонштајн (Јужен Харц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хонштајн (германски: Hohnstein/Südharz) е општинска заедница во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Илфелд (дел од Харцтор).

Општинската заедница Хонштајн се состои од следниве општини:

  1. Бухолц
  2. Харцтор
  3. Харцунген
  4. Хермансакер
  5. Нојштат

Координати: 51°35′N 10°47′E / 51.583° СГШ; 10.783° ИГД / 51.583; 10.783