Холестерил естер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Холестерил естри претставуваат естрите на холестеролот. Холестерил естрите имаат помала растворливост во вода поради нивната поголема хидрофобност. Поврзани се со појава на атеросклероза.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cholesterol Esters at the US National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)