Холандсе Eјсел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандсе Ејсел
Река
Земја Холандија
Подрачје Јужна Холандија, Утрехт
Извор Мерведе Канал
 - место Нивегијн, Утрехт
Утока Ниве Мас
 - местоположба Ротердам, Јужна Холандија
Должина 46 км
Местоположба на Холандсе Ејсел во темно сина боја.
Местоположба на Холандсе Ејсел во темно сина боја.

Холандсе Ејсел — огранок во делтата на Рајна, која тече од Нивегијн на реката Лек преку Ејселстеин, Гауда и Капеле ан ден Ејсел до Кримпен ан ден Ејсел, каде што завршува во Ниве Мас. Другата гранка се нарекува Енхе Ејсел („Тесен Еијсел“) тече југозападно од Нивегијн. Името Еијсел се смета дека потекнува од германски i sala, што значи „темна вода“. Првобитно, Холандсe Ијсел се откачила од реката Лек во Нивегијн, но врската била отсечена со Холандсe Ијсел, и во денешно време е само одвод на околните пасишта.

Ако Севернотo Море поплави, Холандсe Ијсел овозможува вода преку Ротердамскиот водовод за преплавување на ниско поставеното земјиште источно од Ротердам. На Делта планот вклучена е челична бариера која може да се спушти за неколку минути да го блокира водоводот.[1] Конструкциите за заштита на морето, биле изградени во устието на Холандсe Ијсел во 1957 година.

Сателитска слика на Утрехт метро областа која го прикажува горниот дел на Холандсе Ејсел (f).
Сателитска слика на северозападниот дел од Рајна-Mас делта, која го покажува долниот дел на реката Холандсе Еисел (м).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ley, Willy (October 1961). „The Home-Made Land“. For Your Information. Galaxy Science Fiction. стр. 92–106.