Хокеј на мраз на Зимските олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хокеј на мраз на Зимските олимписки игри 2018 се одржил во Канин, Јужна Кореја помеѓу 14 и 25 февруари 2018 година.[1] Дванаесет земји биле квалификувани за турнирот; осум од нив автоматски врз основа на нивното рангирање од страна на Меѓународната хокеј федерација на мраз, Јужна Кореја, како домаќини, додека другите три други биле дел од квалификацискиот турнир.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pyeongchang 2018 schedule“. Pyeongchang2018.com. Посетено на 14 September 2017.
  2. „Canada tops World Ranking“. iihfworlds2015.com. 17 May 2015.