Хокан Брокан и Јосеф

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Хакан Бракан и Јосеф“
РежисерЕрик Лејонборг
ПродуцентВалдемар Бергендал
СтудиоСФ
ДистрибутерСФ
Премиера8 октомври 2004 (2004-10-08) (Шведска)
Времетраење82 минути
ЗемјаШведска
ЈазикШведски

Хакан Бракан & Јозеф е шведска комедија која била објавена во Шведска на 8 октомври 2004 година, во режија на Ерик Леионборг и врз основа на книгите од Андерс Џејкобсон и Сорен Олсон, приказните за Хакан, пародија на лик од Суне книгите.

Производство[уреди | уреди извор]

Снимањата започнале во Стокхолм до крајот на август 2003 година, а подоцна продолжиле во Тролхетан.[1]

Музика за филмот[уреди | уреди извор]

Оригиналната филмска музика била издадена на ЦД во 2004 година.[2]

Домашно видео[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, филмот бил објавен на ДВД.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Håkan Bråkan" på film och i TV“ (Swedish). Svenska dagbladet. 26 August 2003. Посетено на 14 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Håkan Bråkan & Josef“ (Swedish). Svensk mediedatabas. 2004. Посетено на 6 April 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Håkan Bråkan & Josef“. Svensk mediedatabas. 2005. Посетено на 6 April 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]