Хозе Пејро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хозе Пејро или Џозеф Пеиро (околу 1670 – 1720) бил шпански театарски композитор, роден во Арагон. Тој ја компонирал музиката за неколку оживувања од почетокот на 18 век на autos sacramentales и драми на Педро Калдерон де ла Барса . Неговата музика преживеала до оживувањето на La Paz Universal o El Lirio y la Azucena која првично била изведена во 1660 година за да го прослави Пиринескиот договор и бракот на шпанската принцеза Марија Тереза и Луј XIV од Франција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. El lirio y el azucena Pedro Calderón de la Barca, Victoriano Roncero López - 2007 "Fecha de composición y representación El lirio y el azucena, también conocido como La paz universal, ... esas fechas por el viaje que habían hecho a la Isla de los Faisanes con ocasión del matrimonio de su hija María Teresa y Luis XIV."