Хозе Калдерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хозе Калдерон
José Calderón
José Calderón Pistons.jpg
Прекар The Spanish Fly (Шпанската мува) , Numero Ocho (Бројот Осум), The Ocho (Осумката)
Позиција Бек
Висина 1,91 m
Тежина 95 kg
Лига НБА
Тим Детроит Пистонс
Роден 28 септември 1981
Вилануева де ла Серена, Бадахоз, Шпанија
Националност Шпанец
Професионална кариера 1998–сѐ уште
Поранешни тимови Diputación Foral Alava (1998–1999)
CB Lucentum Alicante (1999–2001)
Baloncesto Fuenlabrada (2001–2002)
Тау Керамика (2002–2005)


Хозе Мануел Калдерон (шпански: José Manuel Calderón) е шпански кошаркар, кој настапува за тимот на Њуjорк Никс во американската НБА лига. Како член на младинската репрезентација на Шпанија, тој го освои златниот медал во 1998, а контибуираше кон сребрените медали на европските првенства во 2003 и 2007. Во 2006, на Светското првенство во кошарка во Јапонија, Хозе беше првиот бек на шпанската репрезентација, кои го освоија првото место на турнирот. Како член на Рапторсите, во 2007/2008 сезона, има неверојатен просек од 5,5 aсистенции за секоја изгубена топка, и заедно со Крис Бош ги водат Рапторси кон уште една успешна сезона. Во 2010-2011 сезона Калдерон има просек од неверојатни 8,9 асистенции по натпревар. 2012-2013 ја започнува во Детроит Пистонс. Во 28 натпревари Хозе бележи по 11,3 поени по натпревар и 7,1 асистенција. На 11 Јули, 2013 година потпишува 4 годишен, 28 милионски договор со Далас Маверикс. Jа завршува сезоната со просеци од 11.4 поени по натпревар и 4.7 асистенции. На 25 Јуни, 2014 е испратен во Њујорк Никс. Надвор од теренот, тој е амбасадор за разни хуманитарни организации, како „Right to Play“ (Право да се игра).


Медали
Машка Кошарка
Натпреварувач за  Шпанија
Олимписки Игри
Сребро Пекинг 2008
Светски првенства
Злато Јапонија 2006
Европски првенства
Сребро Шведска 2003
Сребро Шпанија 2007