Хоер Хаген (Дрансфелд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Hoher Hagen
The Hohe Hagen seen from Scheden. The B 3 is in the foreground.
Највисока точка
Надм. вис.480 м над м.н. (1,570 ст)
Координати51°28′26″ N; 9°45′57″ E / 51.47389° СГШ; 9.76583° ИГД / 51.47389; 9.76583Координати: 51°28′26″ N; 9°45′57″ E / 51.47389° СГШ; 9.76583° ИГД / 51.47389; 9.76583
Географија
Hoher Hagen на интерактивна карта

Карта

Геологија
Видvolcano
Вид карпаbasalt extrusion
Погледнете во каменоломот на базалт во јануари 2007 година

Хоер Хаген — вулкански рид кој е сѐ уште 480 м висок денес, во општинската шума Дрансфелд, во германската област Гетинген во јужна Долна Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ридот, кој се наоѓа јужно од Дрансфелд, е највисока точка во регионот Дрансфелд по долг пат. Се наоѓа во општинската шума Дрансфелд, ридски масив во природниот парк Мюнден кој е на половина пат помеѓу Гетинген и североисточниот дел и Хан. Мюнден на југозапад.

Гаус кула[уреди | уреди извор]

На врвот на Хоер Хаген стои Гаус-кула   51 метар висока кула за набљудување на 478м погоре NN.