Хоендоделебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоендоделебен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Грб на Хоендоделебен
Хоендоделебен is located in Германија
Хоендоделебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 117 м
Население 1.813  (31 декември 2006)
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039204
Портал hohendodeleben.de
Местоположба на градски дел Хоендоделебен во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Координати 52°6′N 11°30′E / 52.100° СГШ; 11.500° ИГД / 52.100; 11.500Координати: 52°6′N 11°30′E / 52.100° СГШ; 11.500° ИГД / 52.100; 11.500

Хоендоделебен (германски: Hohendodeleben) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.