Ховсголско езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ховсголско езеро
Хөвсгөл нуур
Ховсголско езероХөвсгөл нуур -
Место Ховсгол Провинција
Координати 51°06′ СГШ 100°30′ ИГД / 
Тип Рововско езеро
Главен истек Егин Гол
Земји во сливот Монголија Монголија
Макс. должина 136 km
Макс. ширина 36,5 km
Површина 2,760 km²
Прос. длабочина 138 m
Макс. длабочина 267 m
Водна зафатнина 380,7 km³
Надм. височина на површината 1,645 m
Острови Модонски, Хадански, Модот Толгој, Бага
Населени места Хатгал, Ханх


Холвсголското езеро (монголски: Хөвсгөл нуур, Khövsgöl nuur, класично писмо:Kobsogol naghur.svg Köbsügül naɣur), се користи и Khövsgöl dalai (Хөвсгөл далай, Ховсголски океан) или Dalai Eej (Далай ээж, мајката океан) е второто по голрмина езеро во Монголија.

Географија[уреди | уреди извор]

Езерото е лоцирано во северозападна Монголија во близина на границата со Русија, во подножјето на Сајанските Планиви. Се наоѓа на 1,645 m надморска висина, долго е 136 km и 262 m длабоко. Содржи скоро 70% од монголската питка вода и 0,4% во светски рамки.[1]

Етимологија на името[уреди | уреди извор]

Името Ховсгол потекнува од турските зборови за "езерото на сината вода".[2]. Нур е монголски збор за "езеро".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Aquatic Invertebrates of the watershed of Lake Hovsgol in northern Mongolia“. Institute for Mongolia Research Guide. http://www.ansp.org/~gelhaus/chapters/lake_hovsgol.htm. посет. 13 јули 2007 г. 
  2. "Hovsgol Travel"

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]