Прејди на содржината

Хобсов Брег

Координати: 74°50′S 132°0′W / 74.833° ЈГШ; 132.000° ЗГД / -74.833; -132.000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хобсов Брег (англиски: Hobbs Coast) — дел од бреговата линија на Земјата на Мери Берд на Антарктикот од ’ртот Беркс до точка на брегот спроти источната страна на осровот Дин (74°42′00″S 127°04′59″W / 74.7° ЈГШ; 127.083° ЗГД / -74.7; -127.083) или помеѓу Рупертовиот Брег на запад и Бакутисовиот Брег на исток. Се протега од 136°50′ ЗГД до 127°35′ ЗГД.

Брегот е откриен од Антарктичката служба на САД (1939–1941) и наречен по професорот Вилијам Хобс од Мичигенскиот универзитет, глациолог со специјалност по поларна географија и историја. Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) целосно го картирал брегот со копнен земјомер и воздушни снимки на воената морнарица во периодот од 1959 до 1965 г.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Hobbs Coast“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 јуни 2012. (англиски)

74°50′S 132°0′W / 74.833° ЈГШ; 132.000° ЗГД / -74.833; -132.000