Хлортиазид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хлортиазид
Chlorothiazide.svg
Chlorothiazide-from-xtal-3D-balls.png
Систематско (IUPAC)
6-chloro-1,1-dioxo-2H-1,2,4-benzothiadiazine-7-sulfonamide
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Орално
Фармакокинетички податоци
МетаболизамNil
Полувреме на елиминација45 to 120 minutes
ЕкскрецијаRenal
Назнака
CAS-број58-94-6
ATC кодC03AA04
PubChemCID: 2720
DrugBankAPRD00721
ChemSpider2619 Yes check.svgОк
UNII77W477J15H Yes check.svgОк
KEGGD00519
ChEMBLCHEMBL842 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC7H6ClN3O4S2
Моларна маса295.72 g/mol
  (verify)

Хлортиазид е диуретик кој се употребува во болнички услови или за лична употреба за намалување на вишокот течности поврзани со срцева инсуфициенција. Се користи и како антихипертензив.