Алфред Хичкок

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хичкок)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфред Хичкок
Роден(а) Алфред Хичкок
13 август 1899(1899-08-13)
Лентонстаун, Ангија
Починал(а) 29 април 1980(1980-04-29) (воз. 80 г.)
Лос Анџелес, САД
Занимање Режисер
Активен период 1921–1976
Сопружник Алма Ревил (1926–1980)

Алфред Џозеф Хичкок (Sir Alfred Joseph Hitchcock; Лентонстаун, 13 август 1899 - Лос Анџелес, 29 април 1980) — британски филмски режисер тесно врзан за жанрот „трилер“. Под влијание на експресионизмот од Германија, тој започнал да режира во Англија, а од 1939 година работел во САД. Со повеќе од 50 филмови, тој е еден од најпознатите и најпопуларните режисери на сите времиња. Неговите иновации и визии влијаеле врз голем број режисери, продуценти и актери. Единствениот Оскар за најдобар филм го добил со филмот „Ребека“, но за негови најпознати и најдобри филмови се сметаат: „Психо“, „Вртоглавица“, „Птици“ итн.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]