Хитцинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хитцинг
Hietzing
Wien - Bezirk Hietzing, Wappen.svg Kartewien13.png
Податоци
Површина: 37,70 км2
Население: 51 120 (2001)
Густина: 1 355 ж/км²
Градоначалник: Хенрих Герстбах (АНП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/simmering

Хитцинг (на германски: Hietzing) е тринаесеттиот округ на градот Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]