Хитен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хитен (германски: Hütten) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Ашефел. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Витензе за да ја создадат општинската заедница Хитенер Берге.

Општинската заедница Хитен се состоела од следниве општини:

  1. Алефелд
  2. Ашефел
  3. Бистензе
  4. Брекендорф
  5. Дамендорф
  6. Хитен
  7. Остерби
  8. Овшлаг

Координати: 54°25′59″ N; 9°42′00″ E / 54.433° СГШ; 9.700° ИГД / 54.433; 9.700