Хиспањола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хиспањола
La Española
Поглед од Хиспањола.
Географија
Местоположба Антили
Архипелаг Големи Антили
Површина 76.480 км2
Ранг по површина 22
Крајбрежје 3.059 км
Макс. надм. височ. 3.098 м
Највисока точка Пико Дуарте
Политична поделба
Демографија
Население 18,943,000[1] (2005)
Густина 241,5 /км2

Хиспањола (шпански: La Española) — голем остров во Карипското Море. Припаѓа на карипската група на острови. На него се наоѓаат две суверени државиХаити и Доминиканска Република. Се наоѓа помеѓу Куба на запад и Порторико на исток, точно во појасот на ураганите. Островот е најпознат по првите европски колонии во Новиот свет, кои ги основа Кристофер Колумбо. Хиспањола е десетти најнаселен остров на светот и најнаселен остров во Америка, како и 22. по ред остров по големина во светот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]