Хироки Абе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хироки Абе


Хироки Абе
Лични информации
Целосно име Хироки Абе
Висина 1.71 м (5 ст 7 ин)
Положба Средина / Напаѓач
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Барселона Б
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 24 Јуни 2019

Хироки Абе (安 部 裕 葵, роден на 28 јануари 1999) — јапонски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за шпанскиот клуб ФК Барселона Б.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Во јули 2019 година, тој преминал во Барселона Б. [2]

Меѓународна[уреди | уреди извор]

На 24 мај 2019 година, Абе е повикан од Јапонскиот тренер Хаџиме Мориасу да настапи на Копа Америка во Бразил.[3] Тој дебитирал на 17 јуни 2019 година во натпреварот против Чиле, кој влегол како замена за Шоја Накаџима во 66-та минута.[4]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Изјави и цели по клубот, сезона и конкуренција
Настапи за клуб Лига Куп Лигашки Куп Континентално Друго 1 Вкупно
Сезона Клуб Лига Настапи Голови Настапи Головли Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Јапонија Лига Императорски куп Лига куп АФК Друго Вкупно
Кашима Антлерс 2017 J1 Лига 13 1 2 2 1 1 1 0 1 0 18 4
2018 22 2 5 1 2 0 8 1 3 1 40 5
2019 14 1 0 0 0 0 7 0 0 0 21 1
Вкупно во кариера 49 4 7 3 3 1 16 1 4 1 79 10

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Кашима Антлерс
  • АФК Лига на Шампиони : 2018

Поединечно[уреди | уреди извор]

  • Ј. Лига дебитант на годината : 2018

Настапи[уреди | уреди извор]

  1. Хироки Абе на soccerway. Посетено на 24 April 2018.
  2. „Antlers agree to transfer Hiroki Abe to Barcelona“. The Japan Times. 12 July 2019.
  3. „SAMURAI BLUE (Japan National Team) Squad, Schedule - CONMEBOL Copa America Brazil 2019 (6/14–7/7)“. JFA. 24 May 2019.
  4. „Japan v Chile game report“. CONMEBOL. 17 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-26. Посетено на 2019-07-22.