Хипнагогија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хипнагогична илузија

Хипнагогијазбор за чудните чувства што можете да ги почувствувате додека заспивате. Тоа е вратата помеѓу будноста и спиењето. Кога сте во оваа состојба, можете да искусите работи како што се гледање шари, слушање звуци или чувство како да лебдите. Некои луѓе дури имаат живописни соништа или халуцинации за време на хипнагогија. Оваа состојба се случува за време на преминот од будност во сон. Мозокот почнува да произведува различни мозочни бранови, што може да доведе до овие необични доживувања.[1][2]

Хипнагогијата не е иста за сите. Некои луѓе можат да ја искусат често, додека други воопшто не ја забележуваат. Почеста е во одредени ситуации, кога сте навистина уморни или ако сте имале нарушен распоред на спиење. Научниците сè уште ја проучуваат хипнагогијата за да разберат точно зошто се случува и што може да ни каже за тоа како работи мозокот за време на спиењето.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Myers, Frederic (1903). Human Personality and Its Survival of Bodily Death. London: Longmans.
  2. „Hypnagogia: How the State Between Wakefulness and Sleep Works“. Healthline (англиски). 2020-10-26. Посетено на 2024-02-26.
  3. Ghibellini, Romain; Meier, Beat (2023-02). „The hypnagogic state: A brief update“. Journal of Sleep Research (англиски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]