Хиперурикемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Асимптоматска хиперурикемија
Harnsäure Ketoform.svg
Класификација и надворешни извори
СпецијалностЕндокринологија
МКБ-10E79.0
МКБ-9790.6
DiseasesDB5375
eMedicinemed/1112
MeSHD033461

Хипперурикемија е абнормално високо ниво на урична киселина во крвта. На нормални pH на телесната течност, уричната киселина се наоѓа претежно како урат, јонизирана форма.[1][2] Количеството на урат во организмот зависи од рамнотежата помеѓу количеството на внесени пурини со храната, количеството на синтетизиран урат во организмот, и количеството на екскретиран урат преку урината или гастроинтестиналниот тракт.[2] Кај луѓето, горната граница на нормалниот опсег е 360 µmol/L (6 mg/dL) за жени и 400 µmol/L (6.8 mg/dL) за мажи.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Al-Ashkar, Feyrouz (2010). „Gout and pseudogout“. Disease Management Project. Cleveland Clinic. Посетено на 26 December 2014.
  2. 2,0 2,1 Choi, Hyon K.; Mount, David B.; Reginato, Anthony M. (2005). „Pathogenesis of gout“. Annals of Internal Medicine. 143 (7): 499–516. doi:10.7326/0003-4819-143-7-200510040-00009. PMID 16204163.
  3. Chizyński K, Rózycka M (2005). „Hyperuricemia“. Pol. Merkur. Lekarski (полски). 19 (113): 693–6. PMID 16498814.