Хипермелоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хипермелоза
Назнаки
9004-65-3 Ок
ChemSpider 21241863 Ок
UNII 36SFW2JZ0W Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Pharmacology
ATC код S01KA02
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Хипермелоза, скратено за хидроксипропил метилцелулоза (HPMC), е семисинтетски, инертен, вискоеластичен полимер кој се користи во капки за очи, и како ексципиенс во лекови со контролирано ослободување за орална употреба.[1][2]

Примена[уреди | уреди извор]

Хипермелозата во контакт со водата дава стабилен, вискозноколоиден раствор, чија pH вредност и вискозност е слична со онаа на солзите. Се користи во капки за очи, за третман на синдром на суво око, намалена секреција на солзи, инфламација на солзните жлезди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. de Silva DJ, Olver JM (July 2005). „Hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) lubricant facilitates insertion of porous spherical orbital implants“. Ophthal Plast Reconstr Surg. 21 (4): 301–2. doi:10.1097/01.iop.0000170417.19223.6c. PMID 16052145. Архивирано од изворникот на 2012-05-28. Посетено на 2019-02-06.
  2. Williams RO, Sykora MA, Mahaguna V (2001). „Method to recover a lipophilic drug from hydroxypropyl methylcellulose matrix tablets“. AAPS PharmSciTech. 2 (2): E8. doi:10.1208/pt020208. PMC 2750474. PMID 14727883.