Прејди на содржината

Хинсдорф

Координати: 51°43′N 12°9′E / 51.717° СГШ; 12.150° ИГД / 51.717; 12.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хинсдорф
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата во Хинсдорф
Црквата во Хинсдорф
Црквата во Хинсдорф
Хинсдорф во рамките на Германија
Хинсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 84 м
Население 522  (31 декември 2006)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034977
Портал www.suedliches-anhalt.de
Координати 51°43′N 12°9′E / 51.717° СГШ; 12.150° ИГД / 51.717; 12.150

Хинсдорф (германски: Hinsdorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Зидлихес Анхалт.