Прејди на содржината

Хинкали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хинкали
Видглавно јадење
Земја на потеклоГрузија
Температура на послужувањетопло
Главни состојкителешко, јагнешко, свинско
Cookbook: Хинкали на Викикниги 

Хинкали (грузиски: ხინკალი) – грузиски кнедли,[1][2] , создадени во грузиските планински области Пшави, Миулети и Хевсурети.[3] Оттаму хинкалите се прошириле во разни варијанти во различни делови на Кавказ.[4] Полнењето на хинкалите варира во зависност од подрачјето. Оригиналниот рецепт, хевсурули, се состоел само од исечкано месо (јагнешко или говедско помешано со свинско), кромид, пиперки, готварска сол и кумин. Меѓутоа, современиот рецепт кој главно се користи во грузиските градови, калакури, користи зачини како што се магдоносот и коријандерот. Во муслиманските области се користи скоро исклучиво говедско и овчко. Наместо месо може да се користи сирење, печурки или компир.

Хинкалите се јадат без додаток или со толчен црн пипер. Месото со кое се полнат е сирово, така што кога ќе се замота соковите од месото остануваат во кнедлата. За да бидат посочни обично на меленото месо му се додава топла вода или супа. По правило, при првото каснување на хинкалито се вшмукува сокот за подоцна да не дојде до прскање. Врвот каде што се спојуваат наборите е жилав и не е наменет да се јаде, туку се враќа во чинијата за да може да се види колку изеле. Во Грузија овој врв се вика куди (грузиски: ქუდი, "шешир") или кух (грузиски: კუჭი, "стомак").

Постои широко распространет начин на однесување во Грузија и според него овие кнедли се јадат со раце, користење на прибор за јадење, како виљушка, се смета за непристојно.

Градовите Душети, Пасанаури и Мцхета се особено познати по своите хинкали.

Хинкали

Наводи[уреди | уреди извор]