Химни за крунисување

Од Википедија — слободната енциклопедија

Химни за крунисување (англ. Coronation Anthems) се три химни, дело на композиторот Георг Фридрих Хендл (16851759), компонирани по повод крунисувањето на кралот Џорџ II. Од тогаш, па наваму тие се пеат на секое крунисување на британскиот монарх.

Химните се следниве:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]