Химелпфортен (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Химелпфортен (германски: Himmelpforten) — поранешна општинска заедница во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште било селото Химелпфортен. Била распуштена на 1 јануари 2014 година, кога била споена со општинската заедница Олдендорф за да ја создадат новата општинска заедница Олдендорф-Химелпфортен.

Општинската заедница Химелпфортен се состоела од следниве општини:

  1. Диденбител
  2. Енгелшоф
  3. Гросенверден
  4. Хама
  5. Химелпфортен

Координати: 53°37′N 09°18′E / 53.617° СГШ; 9.300° ИГД / 53.617; 9.300