Хилден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилден
Население 55.721
Повик. бр.0 2103
Мреж. местоwww.hilden.de

Хилден (германски: Hilden) — град во германската држава Северна Рајна-Вестфалија . Тој е еден од 10-те општински центри на округот Метман . Според проценката за 2010 година, во градот имало 55.961 жител. Таа има регионален код () 5158016, () и () код.

Географија[уреди | уреди извор]

Хилден се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија во областа на Метман. Градот е на надморска височина од 50 метри. Областа на општината е 26,0. Во самиот град, според проценката за 2010 година, живееле 55.961 жители. Просечната густина на населението е 2.156 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Место Држава Вид на соработка Од
Марибор Словенија контакт 1998 година .
Ворингтон Чешка Република партнерство 1990 година .
Извор [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]