Хилдебрандсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хилдебрандсхаузен
Место во Зидајхсфелд
Хилдебрандсхаузен is located in Германија
Хилдебрандсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Зидајхсфелд
Основни податоци
Површина 6,08 км2
Надм. височина 310 м
Население 414  (31 декември 2010)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99976
Повик. бр. 036027
Портал www.hildebrandshausen.de
Координати 51°12′N 10°13′E / 51.200° N; 10.217° E / 51.200; 10.217Координати: 51°12′N 10°13′E / 51.200° N; 10.217° E / 51.200; 10.217

Хилдебрандсхаузен (германски: Hildebrandshausen) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 г. е дел од општината Зидајхсфелд.