Хилда Хајне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Hilda Heine
Heine in October 2017
8th President of the Marshall Islands
На должноста
28 January 2016 – 13 January 2020
Претходник Casten Nemra
Наследник David Kabua
Лични податоци
Роден(а) Hilda Cathy Heine
6 април 1951(1951-04-06)(73 г.)
Majuro, Trust Territory of the
Pacific Islands
(now Marshall
Islands
)
Партија Independent
Сопружник Tony Jetnil
Tommy Kijiner
Деца 4
Образование University of Oregon (BA)
University of Hawaii, Manoa (MA)
University of Southern
California
(EdD)

Хилда Кети Хајне (родена на 6 април 1951 година) е маршалска едукаторка и политичарка, која служела како осми претседател на Маршалските Острови . Пред да ја преземе функцијата, таа била министерка за образование. Таа била првиот поединец на Маршалските Острови со докторат и основач на групата за права на жените Жени обединети заедно Маршалските острови (WUTMI).[1][2]

Хајне е првата жена која претседава со Маршалските Острови.[3] Таа е, исто така, првата жена претседател на која било земја од Микронезија, и само четвртата жена што служи како шеф на влада на која било независна нација во Океанија (по Џени Шипли и Хелен Кларк од Нов Зеланд и Џулија Гилард од Австралија ).[4][5][6] Таа е една од трите жени кои моментално служат во Нитијеја, законодавниот дом на земјата, од јануари 2016 година.[5]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Хајне е родена на 6 април 1951 година во Атол Мајуро, Маршалските Острови.[7] Студирала на колеџ во Соединетите Држави каде што дипломирала на Универзитетот во Орегон во 1970 година. Магистрирала на Универзитетот на Хаваи во 1975 година, а докторирала на Универзитетот во Јужна Калифорнија во 2004 година.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

President of the Republic of the Marshall Islands, H.E. Hilda C. Heine walking through the Memorial Amphitheater at Arlington National Cemetery Sept. 12, 2017.

Хајне работела во средното училиште на Маршалските Острови во Мајуро од 1975 до 1982 година, служејќи и како наставник во училниците и како советник.[8] Во 2000 година, Хајне ја основала Жените обединети заедно Маршалските Острови (WUTMI), група за правата на жените.[9][10] Од 2005 година, таа била директор на Пацифик ресурси за образование и учење (PREL) во Центарот за сеопфатна помош на Тихиот Океан.[8] Хајне учествувала во 2009 година со Партнерството за образование за климатски промени на тихоокеанските острови. Таа, исто така, била поврзана со Советодавниот одбор за лидерство на Тихиот Океан, Комисијата за образование во Микронезија и Работната група за човечки ресурси во здравството.[8]

Претставувајќи го Аур Атол во Nitijeļā (законодавниот дом), таа стана министерка за образование.[11]

Во јануари 2016 година, членот на Аелон Кеин Ад, Кастен Немра, била избрана за претседател на Маршалските Острови . Набргу потоа Хајне заедно со поранешниот министер Томас Хајне и Вилбур Хајне ја повлекле својата поддршка за Немра и пребегнале во опозицијата. Одлуката е донесена откако на Томас не му било понудено позиционирање во кабинетот на Немра.[3] Немра набргу потоа била отстранета од функцијата со гласање недоверба, бидејќи била на функција само две недели. Хајне била избрана за заменски кандидат од опозицијата. На 27 јануари 2016 година, како единствен кандидат, таа добила 24 гласа со шест воздржани и тројца отсутни од 33-те членови на Нитијеџа.[12][13] Хајне положи заклетва како претседател на Маршалските Острови на 28 јануари 2016 година.[3] Таа станала првата жена на оваа позиција.[14]

На 12 ноември 2018 година Хајне го преживеала гласањето за недоверба со исходот во гласовите 16 спрема 16, што е помалку од потребните 17 гласови.[15] Хајне и Китланг Кабуа биле единствените две жени избрани на општите избори во Маршал во 2019 година.[16] На 6 јануари 2020 година, таа ја изгубила својата кандидатура за реизбор во гласовите 12-20 против Дејвид Кабуа .[17]

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Hilda Heine на твитер
 1. Johnson, Giff (29 Jan 2016). „Marshalls leadership battles end, for now“. Marianas Variety. Majuro. Посетено на 31 January 2016.
 2. Sallinen, Maarit; Siamomua, Amelia Kinahoi (2005). Profiles of Pacific Women. UNIFEM Pacific Regional Office. стр. 13. ISBN 9789829034083.
 3. 3,0 3,1 3,2 Johnson, Giff (2016-01-28). „Hilda emerges as RMI President“. Marshall Islands Journal. Архивирано од изворникот на 2016-02-01. Посетено на 2016-01-31.
 4. „Hilda Heine Becomes First Women President Of The RMI“. East-West Center (Radio New Zealand International). 2016-01-27. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 2016-01-31.
 5. 5,0 5,1 „Hilda Heine elected Marshalls president“. Radio New Zealand International. 2016-01-28. Посетено на 2016-01-31.
 6. „First female President Hilda Hine elected in the Marshall Islands“. PACNews (Pacific Islands News Association). 2016-01-27. Посетено на 2016-01-31.
 7. „Members: President of the Republic of the Marshall Islands - Her Excellency President Hilda C. Heine“. Republic of the Marshall Islands Parliament (Nitijela). Архивирано од изворникот на 2019-11-03. Посетено на 2019-11-03.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „Marshall Islands“. Pacific Women in Politics. Посетено на 5 June 2015.
 9. „First Female President Hilda Hine Elected In The Marshall Islands“. RNZI. Papua New Guinea Today. 28 Jan 2016. Посетено на 31 January 2016.
 10. „Australian Volunteers International — Women United Together Marshall Islands (WUTMI)“. Australian Volunteers for International Development — Australian Government. Australian Volunteers International. Архивирано од изворникот на 7 March 2016. Посетено на 31 January 2016.
 11. Marshall Islands Land Ownership and Agricultural Laws Handbook - Strategic Information and Basic Laws. Lulu.com. 4 April 2013. стр. 22. ISBN 978-1-4387-5952-4.
 12. „Hilda Heine elected first female Pacific leader as president of Marshall Islands“. ABC News. January 27, 2016. Посетено на January 27, 2016.
 13. „Hilda Heine elected Marshalls president“. Radio New Zealand. January 27, 2016. Посетено на January 27, 2016.
 14. European Union (EEAS). "Statement by the Spokesperson on the election of the President of the Republic of Marshall Islands". Соопштение за печат. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-06-24. Посетено на 2021-11-15.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. Johnson, Giff (12 November 2018). „Marshall Islands president narrowly survives no confidence vote“. Radio New Zealand. Архивирано од изворникот на 17 September 2020.
 16. Johnson, Giff (20 January 2020). „Marshalls' President Kabua's inauguration set for Monday“. Radio New Zealand. Архивирано од изворникот на 18 October 2020.
 17. Losinio, Louella (6 January 2020). „RMI elects new president“. PNC Guam. Архивирано од изворникот на 7 January 2020.