Хилда Лунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилда Лунд.

Хилда Марија Лунд (родена како Линд, 21 декември 1840 година – 7 октомври 1911 година) била шведска балерина во Кралскиот шведски балет во Кралската шведска опера во Стокхолм.

Лунд била студент на балет во 1849 година, втор танчер во 1861 година и се искачила до прва балерина во 1866-1888 година. Ги изведувала водечките делови на многу балети поставени во кралската опера во 1870-те и 1880-те години и во 1887 година била опишана како "признаена најистакната женска танчерка на кралската опера".[1] Таа била инструктор на балетот во 1889-1894 година.

Се омажила за својот колега, балетскиот мајстор Сигурд Харалд Лунд, во 1862 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]