Хилда Гоби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хилда Гоби
Gobbi Hilda a Magyar Rádió stúdiójában.png
Роден(а)6 јуни 1913(1913-06-06)
Будимпешта, Австроунгарија
Починал(а)јули 13, 1988(1988-07-13) (возр. 75)
Будимпешта, Унгарија
НационалностУнгарка
Занимањеглумица
Активен1935–1988
Вонб. другарХеди Темеси, Ержебет Галгочи
РодниниАлајош Гоби (дедо)

Хилда Гоби (6 јуни 1913 - 13 јули 1988) била наградувана унгарска глумица, позната по нејзините портрети на постари жени. Една од нејзините најомилени настапи бил на Тетка Сабо во сапунската серија Семејството Сабо . Таа се обиде да ја олесни реконструкцијата на Националниот театар со спонзорирање преку прибирање на средства.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Хилда Емилиа Гизела Гоби е родена на 6 јуни 1913 година во Будимпешта , која во тоа време била дел од Австроунгарската империја.[1] [2] Нејзиниот татко бил Алојш Гоби, истакнат виолинист , кој подоцна ќе стане диригент на Националниот конзерваториум. [1] Кога била дете, нејзиното семејство било добро, бидејќи нејзиниот татко водел фабрика за хартиени пешкири, но тие станале осиромашени поради коцкањето и трошењето на пари на други жени.Брачната двојка се разделила и Гоби и нејзината мајка биле бездомници. [2]

Гоби учела во гимназијата Ерзебете Силаги а потоа учела во Школата за економски науки на високото образование. Завршила на универзитет, се запишала во ботанички часови на католичкиот универзитет Пазмани Петер и работела во ботаничката градина на универзитетот. [1] За да продолжи со своето образование, Гоби успеала да обезбеди заеми и да влезе во Академијата на народни театар како стипендист, која учела од 1932 до 1935 година. [2] [3]

Кариера[уреди | уреди извор]

По завршувањето на студиите во Академијата, Гоби била ангажирана во Националниот театар во 1935 година [4] и почна да учествува во многу продукции. [1] Била избрана уметница во продукциите на синдикатот Вашаш. [1] [3] Првата филмска улога на Гоби била во Замокот и следната година, таа ја снимила „Дамата е малку напукната“ во која играла ексцентрична лудост. Дури и во нејзините помлади денови како глумица, Гобби ја заработила својата репутација преку играње постари жени. [1] За време на нацистичката окупација на Унгарија, Гоби работела со Отпорот . Нејзиниот татко создал фалсификувани документи за да ги ослободи мажите од воена служба, кои ги дистрибуирала Гобби. [5]

Гоби била политички активна и членка на комунистичката партија сè до 1956 година, кога ги оставила идеолошките разлики; таа почувствувала дека партијата ги напуштила луѓето. Сеќавајќи се на нејзините рани борби и време на бездомништво, [2] Гоби имала силна социјална совест и била вклучена во создавање на многу организации за да им помогне на глумците. Во 1947 година, таа го основала академскиот колеџ Арпад Хорват, за да им даде на аспирантските глумци дом и место за учење. [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Magyar Hangosfilm Lexikon 1982.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Trogmayer 2013.
  3. 3,0 3,1 NemBulvár Magazine 2013.
  4. 4,0 4,1 National Széchényi Library 2013.
  5. Ungváry 2011, стр. 263.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]