Хилберсдорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хилберсдорф
Место во Бобрич-Хилберсдорф
Хилберсдорф (Саксонија) is located in Германија
Хилберсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општина Бобрич-Хилберсдорф
Место единици 2
Основни податоци
Површина 5,54 км2
Надм. височина 437 м
Население 1.411  (31 декември 2010)
 - Густина 255 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09627
Повик. бр. 03731
Координати 50°54′34″N 13°23′54″E / 50.90944° СГШ; 13.39833° ИГД / 50.90944; 13.39833Координати: 50°54′34″N 13°23′54″E / 50.90944° СГШ; 13.39833° ИГД / 50.90944; 13.39833

Хилберсдорф (германски: Hilbersdorf) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година била споена со Бобрич, создавајќи ја новата општина Бобрич-Хилберсдорф.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]