Хиерархиски административни поделбени кодови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хиерархиските административни поделбени кодови или HASC (од англ. Hierarchical administrative subdivision codes) се кодови што претставуваат називи на административни единици на земјите, како на пр. сојузни држави, покраини, региони, општини и тн.

Овие кодови се опишани во книгата Administrative Subdivisions of Countries: A Comprehensive World Reference, 1900 Through 1998 („Административни единици на земјите: Опсежен светски прирачник, 1900 до 1008“) од Гвилим Ло.

Кодовите се азбучни и имаат постојана доследна должина за единиците од прво ниво.

Овие кодови се користат и за општините во Република Македонија[1]. На пример:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ло, Гвилим (26 јуни 2010). „Кодови на општините на Македонија“. Statoids. конс. 29 октомври 2010.  (англиски)
  • "Administrative Subdivisions of Countries: A Comprehensive World Reference, 1900 Through 1998" ISBN 0-7864-0729-8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]