Хидроксилапатит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хидроксилапатит
Хидроксилапатитни кристали на матрикс
Општо
КатегоријаФосфатен минерал
Апатитна група
Хемиска формулаCa5(PO4)3(OH)
Штрунцова класификација08.BN.05
Кристална симетријаHexagonal 6/m – dipyramidal
Единична ќелијаa = 9.41 Å, c = 6.88 Å; Z = 2
Распознавање
Моларна маса502.31 g
БојаБезбојна, бела, сива, жолта, жолтеникаво-зелена
ХабитусAs tabular crystals and as stalagmites, nodules, in crystalline to massive crusts
Кристален системШестаголен
ЦепливостPoor on {0001} and {1010}
ПреломConchoidal
ЖилавостBrittle
Цврстина на Мосовата скала5
СјајVitreous to subresinous, earthy
ТрагаWhite
ПроѕирностTransparent to translucent
Специфична тежина3.14–3.21 (measured), 3.16 (calculated)
Оптички својстваUniaxial (-)
Показател на прекршувањеnω = 1.651 nε = 1.644
Двојно прекршувањеδ = 0.007
Наводи[1][2][3]

Хисроксилапатит, исто така нарекуван и хидроксиапатит, е минерална форма на калциум апатит која се среќава во природата со формула Ca5(PO4)3(OH), но често се запишува како Ca10(PO4)6(OH)2 за да се означи дека кристалната единечна ќелија се состои од два ентитети. OH јонот може да биде заменет со флуориден, хлориден или карбонатен, при што се создава флуорапатит или хлорапатит.

До 50% од волуменот и до 70% од тежината на коските кај човекот претставува модифицирана форма на хидроксилапатит.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hydroxylapatite. Mindat
  2. Hydroxylapatite. Webmineral
  3. Anthony, John W.; Bideaux, Richard A.; Bladh, Kenneth W.; Nichols, Monte C., уред. (2000). "Hydroxylapatite". Handbook of Mineralogy (PDF). IV (Arsenates, Phosphates, Vanadates). Chantilly, VA, US: Mineralogical Society of America. ISBN 0962209732.