Хидрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насликана хидрија

Хидрија била керамички сад во древна Грција, кој се користел за пренос на вода. Тие имале три рачки: две на страна, за пренос, и трета, помеѓу другите две, која се користела за сипување на вода. Тие биле украсувани со црни фигури на црвена позадина, или со црвени на црно. Тие обично прикажуваат мит олошки или секојдневни сцени. Од 5 век п.н.е., уметниците изработувале хидри одбронза, честопати со многу детални шарии.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]