Хе Ѓинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану-спринт жени

Светски Кану Шампионат

Сребро 2007 Дујсбург
K-4 1000 м
Бронза 2006 Сегед
K-4 1000 м

Хе Ѓинг (кинески: 何静, пинјин: Hé Jìng; р. 10 октомври 1983 во Љаонинг, Кина) е кинсека кануистка-спринтер која се натпреваруваше во средината на 2000-те. Таа освои два медала:

Таа се избори за седмото место на Олимпијадата во 2008 во Атина во дисциплината К-4 500 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]