Хертоденбош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
'Хертоденбош
Den Bosch
Град и Општина
's-Hertogenbosch - Panorama - Gezicht op Sint Jan vanaf Sint Jacobskerktoren - RCE.jpg
St. Jans cathedral 's-Hertogenbosch.jpg Binnendieze 's-Hertogenbosch.jpg
Overzicht - 's-Hertogenbosch - 20413415 - RCE - Cropped.jpg Overzicht zuidwestgevel met traptorens - 's-Hertogenbosch - 20343686 - RCE.jpg Overzicht westgevel met klokketoren - 's-Hertogenbosch - 20534558 - RCE.jpg
Tzanddenbosch-cropped.jpg Hieronymus Bosch-cropped.jpg Noordbrabants Museum DSCF2391-Cropped.jpg
Overzicht van de zuidwestgevel met kerktoren - 's-Hertogenbosch - 20381297 - RCE.jpg 's-Hertogenbosch Rijksmonument 21719 Stadhuis, Markt 1 - Cropped.jpg
's-Hertogenbosch, straatzicht Statenlaan positie2 foto10 2016-12-04 13.51.jpg
Знаме на 'Хертоденбош
Знаме
Грб на 'Хертоденбош
Грб
Highlighted position of 's-Hertogenbosch in a municipal map of North Brabant
Локација во Северен Брабант
Земја Холандија
Покраина Северен Брабант
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Тон Румбутц (ЦДА)
Површина[2]
 • Municipality 91,79 км2
 • Земјишна 84,45 км2
 • Вода 7,34 км2
Надм. вис.[3] 6 м
Население (Municipality, мај 2014; Urban and Metro, мај 2014)[4][5][6][б 1]
 • Municipality 143.945
 • Густина 1.704/км2
 • Градскo 169.714
 • Метро 198.000
 • Metro region 355.230
 • Brabant CMSA 1.932.055
Демоним Bosschenaar
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 5200–5249
Area code 073
Мреж. место s-hertogenbosch.nl

's-Хертоденбош (холандски изговор: [ˌsɛrtoːɣəˈbɔs]  ( слушни), литературно "Војводската шума" на англиски, и исторски гледано на француски: Bois-le-Duc), колоквијално познат како Ден Бош (холандски изговор: [dɛn ˈbɔs]  ( слушни), е град и општина во јужна Холандија. Таа е главен град на Северен Брабант.

Историја[уреди | уреди извор]

Поврзано: Timeline of 's-Hertogenbosch
Хероденбош во 16 ти век.

Градот градските привилегии ги добил во 1185 година. Ова е, сепак, традиционалниот датум, но од страна на поедини хроничари; првото спомнување во современи извори на градот било во 1196 година. Оригиналната повелба е изгубена. Неговата причина за основањето на градот била да се заштитиат своите интереси против вмешување од Хелре и Холандија; од првиот дена, тој го осмислил градот како тврдина. И таа била урната во 1203 година во заедничка експедиција на Херле и Холандија, но наскоро била повторно изградена. Некои остатоци од оригиналните градски ѕидови се уште може да се видат. Во доцниот 14-ти век, многу поголем ѕид бил изграден за заштита во голема мера од проширување и населување на областа.

Кралството Холандија[уреди | уреди извор]

Во 1815 година, кога Кралство Холандија било формирана, тој стана главен град на Северен Брабант. Многу понови и помодерни тврдини биле создадени во близина на градот. Нов канал е изграден, на Јужен Вилемканал "Zuid-Willemsvaart", кој му даде на градот економски импулс. Трговија, производство и индустријата се зголемиле. До 1878 година, тоа било забрането да се изгради надвор од ѕидините, со што довело до пренатрупаност и највисока смртност кај доенчињата во кралството.

На крајот на 19 век конзервативна влада на градот спречи индустриска инвестиција за да се избегне зголемување на бројот на работници како и за утврдување на образовните институции: студентите се сметале за неуредни. Како резултат на тоа, релативната важност на градот била намалена.

Втора Светска војна[уреди | уреди извор]

Еден од ретките официјални нацистички концентрациони логори комплекси во Западна Европа надвор од Германија и Австрија биле именувани по Хертоденбош. Тој функционирал од јануари 1943 година до септември 1944 година и им бил познат на Германците како Herzogenbusch. Околу 30.000 затвореници биле интернирани во комплексот во тоа време, од кои околу 12.000 & nbsp; биле Евреи. Во Холандија, овој камп е познат како "Камп Вухт ', бидејќи концентрациониот логор , всушност, се наоѓал во близина Вухт, село на неколку километри јужно од Хертоденбош.

Географија[уреди | уреди извор]

Топографска Мапа на' Хертоденбош, од Март 2014 година

Населени места[уреди | уреди извор]

Населени места во Хертоденбош се: Бокхофен, Кревекуер, деутерен (поранешно село), Дискант, Емпел, Енгелен, Хевенде, Хинтам, Крауссрат, Малискамп, Мервајк, Ортен (поранешно село), Стар-Емпел, и Роснален.


Економија[уреди | уреди извор]

Градот Хертденбош станал центар на инсутријата, образованието, администрацијата и културата. Тој е во моментот четврт град по големина во Северен Брабант. Тој е домаќин ан многу меѓународни и домашни бизнис комапнии како Хајникен, Епик, Тико Интернационал и многу други.


Карневал[уреди | уреди извор]

Градоначалникот Тон Ромбутц, пред Градското сообрание во текот на Карневалот 2007 година.

Еднаш годишно, Хертоденбош го менува своето име во "Oeteldonk". "Donk" е референца на суво место во Марш. Жабата, сепак, е симбол кој често се користи за време на карневалот, а тоа е симбол на Маршот[7]


Граѓаните на Хертогенбош носат традиционална облека во текот на овие денови. Таканаречениот boerenkiel се носи и секоја година се дизајнирани според годините,односно темата која потоа може да се зашие излезот на облека. На boerenkiel е често во комбинација со традиционалните земјоделци бандана и долга шамија во боите на Oeteldonk, црвено - бело - и - жолта боја.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градот е домаќина на фудбалскиот клуб ФК Ден Бош, , клуб каде што некогаш настапуваше големата фудбалска ѕвезда на Холандија, Руд Ван Нистелрој, како и македонскиот фудбалски репрезентативец Горѓи Христов. Исто така тој е домаќин на хокеарскиот клуб ХЦ Ден Бош и кошаркарскиот тим ЕБбЦ Ејгалова Кула Ден Бош, а од 2008- та година и на холандскиот шампионски рагби клуб, Војводите. The Dukes. Во градот се организира и тениски тунири во Организација на АТП и турнири во женска конкуренција од страна на ВТА, на треба што се одржува редовно пред Вимболдон.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Главната железничка станица во Ден бош

Велосипедизмот во Холандија е доста добро развиен, а Хертоденбош е добро адаптиран на големиот број на велосипедисти. Големата мрежа на велосипедски патеки прават погодно да се движат на различни дестинации, и во градот велосипедот претставува најпопуларното средство за транспорт. Во 2011 година, градот бил избран како нај велосипедски град - во Холандија за 2011 година. 'Хертоденбош има три железнички станици:

 • Хертоденбош железничка станица
 • Хертоден Бош Исток
 • Росмален железничка станица

Наводи и забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Metropolitan region Waalboss
  Stedelijke regio streekplan Waalboss
  143,733 – 's-Hertogenbosch
  84,954 – Oss
  46,498 – Waalwijk
  43,165 – Heusden
  25,638 – Vught
  11,242 – Maasdonk
  + 355,230
 1. „Samenstelling van het college“ (на dutch). Gemeente 's-Hertogenbosch. http://www.s-hertogenbosch.nl/samenstelling-college/. посет. 12 април 2014 г. 
 2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
 3. „Postcodetool for 5211HH“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 15 април 2014 г. 
 4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
 5. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230ned&D1=17&D2=57-100&D3=l&LA=EN&HDR=G2&STB=G1,T&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
 6. De grenzeloze regio“, Sdu uitgevers, 2007. „Het BBP van BrabantStad ligt op 14.7% van het nationale BBP. In de regio liggen Philips, de Technische Universiteit Eindhoven, de Universiteit Tilburg en de HAS Den Bosch. De regio heeft 1.4 miljoen inwoners. Er is veel R&D, ICT, automotive, logistiek en agribusiness.“
 7. „Oeteldonk – Oetelpedia“ (на dutch). Oetelpedia.nl. 17 ноември 2010. http://www.oetelpedia.nl/wiki/index.php/Oeteldonk. посет. 25 март 2013 г. 

Литература[уреди | уреди извор]

 • Lourens, Piet; Lucassen, Jan (1997). Inwonertallen van Nederlandse steden ca. 1300–1800. Amsterdam: NEHA. ISBN 9057420082. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Commons-logo.svg
Ризницата има слики и снимки поврзани со: