Хернаљс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хернаљс
Hernals
Wien - Bezirk Hernals, Wappen.svg Kartewien17.png
Податоци
Површина: 11,35 км2
Население: 47 160 (2001)
Густина: 4 194,2 ж/км²
Градоначалник: Илзе Пфефер (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/hernals

Хернаљс (на германски: Hernals) е седумнаесеттиот округ на главниот град на Република Австрија, Виена.

Поврзано[уреди | уреди извор]