Ернанес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хернанес)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ернанес
Hernanes (2010).JPG
Лични податоци
Полно име Андерсон Ернанес де
Карваљо Виана Лима[1]
Роден на 29 мај 1985 (1985-05-29) (34 г.)
Роден во Ресифе, Бразил[2]
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001800000001,80 м[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сао Пауло Сао Пауло
Број 15
Младинска кариера
Сао Пауло Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2010 Сао Пауло Сао Пауло 115 (18)
2006Санто Андре Санто Андре 23 (6)
2010–2014 Лацио Лацио 118 (33)
2014–2015 Интер Интер 42 (7)
2015–2017 Јувентус Јувентус 24 (2)
2017– Хебеј Чајна Форчун Хебеј 6 (1)
2017–Сао Пауло Сао Пауло 0 (0)
Репрезентација
2008-2014 Бразил Бразил 28 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јануари 2012

Андерсон Ернанес де Карваљо Виана Лима (роден на 29 мај 1985, во Ресифе) попознат само како Ернанес е бразилски фудбалер, играч од средниот ред на Сао Пауло.

Неговиот прекар е Il Profeta (Пророкот).

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Бразил Сао Паоло[уреди | уреди извор]

Италија Лацио[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“ (PDF), FIFA, 11 јуни 2014, стр. 6 (посет. 10 јули 2014 г).
  2. „SUÍÇA x BRASIL - 14.08.13 - Basel-Suíça - CBF“ (PDF). Brazilian Football Confederation. конс. 5 February 2014. 
  3. „Hernanes - Profile“. juventus.com.