Хермероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хермероде
Градски дел во Мансфелд
Грб на Хермероде
Хермероде is located in Германија
Хермероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 326 м
Население 127  (31 декември 2006)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034775
Координати 51°36′0″N 11°16′59″E / 51.60000° СГШ; 11.28306° ИГД / 51.60000; 11.28306Координати: 51°36′0″N 11°16′59″E / 51.60000° СГШ; 11.28306° ИГД / 51.60000; 11.28306

Хермероде е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Мансфелд.