Херман Холерит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херман Холерит
Холерит во 1888
Роден(а)29 февруари 1860(1860-02-29)
Бафало, Њујорк
Починал(а)17 ноември 1929(1929-11-17) (возр. 69)
Вашингтон
ПочивалиштеГробишта Оук Хил
ОбразованиеГрадско колеџ Њујорк (1875)
Занимањеизумител, стопанственик
СопружникЛусија Беверли Талкот
Деца6

Херман Холерит (англиски: Herman Hollerith; Бивол, 29 февруари 1860Вашингтон, 17 ноември 1929) бил американски статистичар, кој измислил механички перформанси во табелите кои се засноваат на избушени картички кои можат брзо табеларно да ти обработат статистичките податоци од милиони податоци.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е на 29. Февруари 1860 година.[2] Неговиот татко бил Јохан Георга Холерит,  а мајка му била Френсис Броун, двајцата имаат потекло од Германија1875 година. тој се запишал во Сити Колеџ во Њујорк, а дипломирал на универзитетот во Колумбија, Унирвезитетот во Одделот за рударство, и во 1879. година ја добил титулата инженер на рударството.  1890 година се стекнал со диплома за доктор на науки на универзитетот во Колумбија.[3] Во истата година, на 15 септември, се оженил со Лусија Беверли Талкот од Веркауз во Мексико , со кого тој имал шест деца. Во прилог на неговите пронајдоци, тој сакал три нешта: неговиот германското потекло, неговиот приватен живот и неговата мачка Бизмарк. Тој сакал добари пури, добро вино и пари. И сето тоа го имал многу. Тој умрел во 1929 година. година од срцев удар и бил погребан во гробиштата во Вашингтон.

Работа[уреди | уреди извор]

По дипломирањето веднаш добил работа во САД Бирото за попис како специјален агент за собирање и анализа на статистички податоци за употребата на пареа и вода за моќ во металургиската индустрија. Тоа е инспирација за неговата опсесија како пронаоѓачи, и ова е само еден успешен пронајдок, додека сите други поминале незабележано.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cambell-Kelly, Martin; Aspray, William (2004). Computer: A History of the Information Machine (2. изд.). Basic Books. стр. 16.
  2. „Herman Hollerith (1860-1929)“. www.hnf.de. AUPaderborn: Heinz Nixdorf MuseumsForum. April 18, 2012. Архивирано од изворникот на 2016-10-27. Посетено на February 28, 2014.
  3. Da Cruz, Frank (March 28, 2011). „Herman Hollerith“. www.columbia.edu. Columbia University. Посетено на February 28, 2014.

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]