Хермансакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хермансакер
Место во Харцтор
Поглед на Хермансакер
Поглед на Хермансакер
Хермансакер is located in Германија
Хермансакер
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Харцтор
Основни податоци
Површина 19,26 км2
Надм. височина 321 м
Население 344  (31 декември 2016)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 03631
Координати 51°32′0″N 10°52′0″E / 51.53333° СГШ; 10.86667° ИГД / 51.53333; 10.86667Координати: 51°32′0″N 10°52′0″E / 51.53333° СГШ; 10.86667° ИГД / 51.53333; 10.86667

Хермансакер (германски: Herrmannsacker) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од општината Харцтор.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хермансакер се наоѓа во северниот дел на покраината Тирингија, на подножјето на Харц, југозападно од градот Штолберг и источно од Нордхаузен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон поранешната општина Хермансакер припаѓало и местото Зегемиле.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]