Херманплац (Берлин У-Бан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Влезот на У-Бан станицата на Херманплац

Херманплац е метро станица во населбата Нуколн во Берлин која служи како размена на линиите БВГ У7 и БВГ У8. Управувана од страна на БВГ, таа е една од најпрометните места на У-Бан системот.

Перон на У7
Перон на У8

Историја[уреди | уреди извор]

Станицата Херманплац за првпат била отворена на 11 април 1926 година со остатокот од новоизградените линии помеѓу станиците Хасенхеиде и Бергштрасе, кои се денес на У7 станици (Берлин У-Бан) и Карл-Маркс-Штрасе ( Берлин У-Бан). Вториот железничката платформа, изградене е над оригиналот,и била отворена на 17 јули 1927 да го опслужува сето тоа што е сега У8 линијата. Архитекти на станицата се Алфред Гренандер и Алфред Фехсе. Станицата била прва на мрежата во Берлин опремена со ескалатори, кој ги поврзувал двете платформи.

До 1930 година, трамвај линии биле присутни на сите улици конвергенција на Херманплац, а тоа се сервирало од страна на не помалку од 15 одделни правци. Во следните години, сепак, имаше постепено намалување на трамвајскиот сообраќај во поранешен Западен Берлин, а последниот трамвај возел на Херманплац на 1 октомври 1964 година.

Денес, плоштадот е центар на активности во еден од најгусто населените области на Берлин. Според тоа, тој го задржа својот статус како транспортен центар, и се служи од страна на пет автобуски линии во текот на денот (од кои две работат континуирано) и четири ноќни линии. На БВГ линиите У7 следната станица е Ратхаус (Берлин У-Бан) или Судстерн (Берлин У-Бан). На БВГ линиите У8 следната станица е Шоленштрасе (Берлин У-Бан) или Бодинштрасе (Берлин У-Бан).

Координати: 52°29′14″N 13°25′29″E / 52.48722° СГШ; 13.42472° ИГД / 52.48722; 13.42472