Херзелберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херзелберг
Место во Херзелберг-Хајних
Грб на Херзелберг
Херзелберг is located in Германија
Херзелберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Град Херзелберг-Хајних
Основни податоци
Површина 63,24 км2
Надм. височина 260 - 352 м
Население 3.270  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99819, 99848
Повик. бр. 036920, 03622
Портал www.gemeinde-hoerselberg.de
Координати 50°58′50″N 10°25′45″E / 50.98056° N; 10.42917° E / 50.98056; 10.42917Координати: 50°58′50″N 10°25′45″E / 50.98056° N; 10.42917° E / 50.98056; 10.42917

Херзелберг (германски: Hörselberg) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од општината Херзелберг-Хајних.