Херера дел Дуке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Херера дел Дуке
Знаме на Херера дел Дуке
Знаме
Грб на Херера дел Дуке
Грб
Земја Шпанија
Автономна област Екстремадура
Провинција Бадахоз
Општина Херера дел Дуке
Површина
 • Вкупна 277 км2
Надм. вис. 468 м
Население (2006)
 • Вкупно 3.845
 • Густина 13,9/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Херера дел Дуке е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .