Херевен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херевен
Позицијата на Херенвен на општинската карта на Фризија
Локација во Фризија
Земја Холандија
Покраина Фризија
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Тјерд ван дер Звам (ПВДА)
Површина[2]
 • Вкупна 187,76 km2 (7,249 sq mi)
 • Земјишна 180,86 km2 (6,983 sq mi)
 • Вода 6,90 km2 (270 sq mi)
Надм. вис.[3] 1 m (3 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 49.528
 • Густина 274/km2 (710/sq mi)
Демоним Heerenvener
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 8410–8459
Area code 0513, 0516
Мреж. место heerenveen.nl

Херевен (холандски изговор: [ˌɦeːrə(n)ˈveːn]  ( слушни), западнофризиски: It Hearrenfean) е град и општина во Фризија на северот на Холандија.

врска=%3A%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%3AHeerenveen-plaats-OpenTopo.jpg

Црквата во Херевен (де Хелихе Хесткерк)
Велгелеген или ветерницата Тјепкемас

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан во 1551 од страна на три лордови како локација за ископување на тресет кој се користи за произвдство на гориво, па оттука и името ( Heer е "Господ", Veen е "тресет "). Херевен бил еден од традиционалните единаесет градови во Фризија кој не ги имал добиено т.н. градски права. Сепак тој е еден од наголемите градови во покраината. Ветерницата Велхелген, Херенвен или Tjepkema е Molen е единствената преживеана од седумдесетите која постоела во Херенвен.[5]

Населени места[уреди | уреди извор]

Насление заклучно од 1 Јануари 2014:

Херевен (29,750), Бонтебуккo (440), Де Книпеe (1470),Херслот (290), Хорнстерзвах (890), Јубеха (3270) Катлајк, (630), Лаунјеберд (450), Милдам (740), Ниувехорн (1500), Ниувесхот (140), Орањњвуд (1030), Аудхорне (850) Аудсхот (1480), Рерванд, (290) и Тјалеберд (730).

Музеј[уреди | уреди извор]

  • Музеј Белведере - модерна и современа уметност

Транспорт[уреди | уреди извор]

Железничка станица Херевен

Локална влада[уреди | уреди извор]

Локалната влада се состои од 27 пратенички места.

Спорт[уреди | уреди извор]

Херевен е познат по своите спортски достигнувања и спортските објекти на светско ниво. Тоа се однесува на Абе Ленста фудбалскиот стадионот и Тиалф арената за брзо лизгање, која била една од првите затворени 400 лизгалишта во светот, и каде што на годишно ниво се одржувале многу меѓународни настани кој привекувале голем број луѓе. Тиалф е исто така дом на тимот на Херевен Флаери во хокеј на мраз . Фудбалскиот тим на, Херевен е редовен учесник во Холандска прва лига, како и во Лига Европа, а едно неговите најголеми достигнувања на тимот, е нивното квалификување за Лигата на шампионите во 2000 година. Во 2006 година, проектот "Sportstad" (Спорт Сити) бил завршен, во кој биле вклучени сала за гимнастика, базен и продолжување на фудбалскииот стадион. Стадионот Абе Ленстра е невообичен наспрема бројот на жителите на градот, бидејќи градот има помалце жители од капацитетот на стадионот.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester Tjeerd van der Zwan“ (на dutch). Gemeente Heerenveen. http://www.heerenveen.nl/tjeerdvanderzwan.html. посет. 11 септември 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 8441ES“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. архивирано од изворникот на 21 септември 2013 г.. https://web.archive.org/web/20130921053543/http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 11 септември 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. „Geschiedenis“ (на dutch). De Hollandsche Molen. http://www.molens.nl/site/dbase/molen.php?pagina=geschiedenis&molenid=830&toonoverzicht=1. посет. 20 март 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]