Хенри IV, Свето Римско Царство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хенри IV ( германски: Heinrich IV ; 11 ноември 1050 - 7 август 1106) станал крал на Германците [1] во 1056. [2] Од 1084 до неговата присилна абдикација во 1105 г., тој бил именуван како Цар на Римјаните и Светиот римски император . Тој бил третиот император на династијата Салиан и една од најмоќните и најзначајните личности од 11 век. Неговото владеење било обележано со контроверзноста на инвестициите со папството, а пет пати бил екскомунициран од три различни папи. Граѓанската војна над неговиот трон се одржала во Италија и Германија. Починал од болест, набргу по поразот на војската на синот близу Више, во Лорена, Франција .

Биографија[уреди | уреди извор]

Во 1056 во Ахен, Хенри IV бил устоличен како крал на Германците од страна на папата Виктор II, [2] додека неговата мајка, Агнес од Појту, станала регент . [2] Во 1062 година, младиот крал бил киднапиран како резултат на државниот удар на Кајзерсверт, заговор на германски благородници предводен од Архиепископот Келн, Анно II . Хенри, кој бил во Кајзерверт, бил убеден да се качи на брод на Рајна; веднаш бил немоќен и кралот скокнал во реката, но тој бил спасен од еден од заговорниците и пренесен во Келн. Агнес се пензионирал во манастир, а владата била ставена во рацете на Ана. Неговата прва акција била да го поддржат папата Александар II против антипопутодот Хонориј Втори, кого Агнес првично го призна, но потоа остана без поддршка. Правилото на Ана се покажало непопуларно.

Образованието и обуката на Хенри биле надгледувани од Анно, кој бил наречен негов магистрат, додека Адалберт од Хамбург, архиепископ Бремен, бил наречен покровител на Хенри. Се чини дека образованието на Хенри било запоставено, а неговата намерна и тврдоглава природа се развивала под условите на овие рани години. Податливиот Адалберт од Хамбург наскоро станал доверлив на безмилосниот Хенри. На крајот, за време на отсуството на Анно од Германија, Хенри успеал да добие контрола врз неговите граѓански должности, оставајќи го Анно само со црковна улога.

Семејство и деца[уреди | уреди извор]

Хенри IV и неговата сопруга Берта од Савој
зима 1077, кралицата Берта стои боса во Каноса, помагајќи ѝ на нејзиниот сопруг да моли за простувањето на папата
Германски кралски династии
Салианска династија
Хронологија
Конрад II 1024 – 1039
Хенри III 1039 – 1056
Хенри IV 1056 – 1105
Хенри В. 1105 – 1125
Семејство
Семејно дрво на германските монарси</br>
Сукцесија
Претходник</br> Отонска династија
Следен од</br> Династија Сипплингенбург

Сопругата на Хенри, Берта, починала на 27 години   Декември 1087 година. Исто така, била погребана во катедралата Спејер . Нивните деца беа:

 • Аделаид (1070 - 4 јуни 1079). [3]
 • Хенри (1/2 август 1071 - 2 август 1071).
 • Агнес (лето 1072 / рано 1073 - 24 септември 1143), се омажила со прво Фридрих I, војводата од Швабија и второ со Леополд III, Магррај од Австрија .
 • Конрад (12 февруари 1074 - 27 јули 1101), подоцна римско-германски крал и крал на Италија.
 • Матилда. [4]
 • Хенри V (11 август 1081/86 - 23 мај 1125), подоцна римско-германски крал и светиот римски император.

Во 1089 година Хенри се оженил со Еупраксија од Киев (крунисан царицата во 1088), ќерка на Всеволод <span typeof="mw:Entity" id="mwAQM"> </span> Јас, Принцот од Киев, [5] и сестра на Владимир II Мономах, кнез на Киевска Рус .

Во фикцијата[уреди | уреди извор]

 • Насловот карактер во трагедијата Хенри <span typeof="mw:Entity" id="mwAQs"> </span> IV од Луиџи Пирандело е лудак кој верува дека е Хенри   IV.
 • Конфликтот меѓу Хенри   IV и Григориј   VII се изучува во романот Тиара и корона од полскиот писател Теодор Језке-Чоински .

Исто така види[уреди | уреди извор]

 • Крал на Германија семејно дрво . Тој бил поврзан со секој друг крал на Германија.
 • Конкордат на црви
 • Прв совет на Латеран

Референци[уреди | уреди извор]

 1. Medieval Europeans: studies in ethnic identity and national perspectives in medieval Europe By Alfred P. Smyth, Palgrave Macmillan (1998)
 2. 2,0 2,1 2,2 Whitney 1968, стр. 31.
 3. The chronicles of Jan Długosz and Archdiacon Sulger reported that she married Bolesław III Wrymouth, Duke of Poland at Bamberg in 1110 as her second wife. This view was challenged by Oswald Balzer (O. Balzer: Bolesław III Krzywousty, pp. 122-123) and contemporary charters and documents, who placed her as deceased in infancy or at least before 1101. Die Urkunden Heinrichs IV no. 466, p. 629 and no. 474, p. 644.
 4. Morkinskinna records that Magnus III of Norwaywas much smitten” with “the emperor's daughter…with whom he had exchanged messages…Matilda”. No other reference to this alleged daughter has been found. Andersson, T. M. and Gade, K. E. (trans.) (2000) Morkinskinna (Cornell), 58, p. 307.
 5. Brooke 1968, стр. 145.

Извори[уреди | уреди извор]

 • Brooke, Z.N. (1968). „Germany under Henry IV and Henry V“. Tanner, J.R.. The Cambridge Medieval History. Volume V. Cambridge University Press. 
 • Brooke, Z.N. (1968). „Gregory VII and the first Contest between Empire and Papacy“. Tanner, J.R.. The Cambridge Medieval History. Volume V. Cambridge University Press. 
 • Е Робинсон, Хенри IV од Германија, 1056-1106 (Кембриџ, 1999).
 • TJH McCarthy: Хрониките на натпреварот за инвестирање: Фрутолф од Михелсберг и неговите продолжувачи (Манчестер, 2014).
 • Герд Алтхоф (Ед.): Хајнрих IV. (Ostfildern, 2009) (Vorträge und Forschungen; 69).
 • Герд Алтоф: Хајнрих IV. (Дармштат, 2006)
 • Повелба дадена од Хенри во епархијата на Бамберг, 17.8.1057 . Фотографија земена од збирките на Lichtbildarchiv älterer Originalurkunden на Марбургскиот универзитет покажувајќи го печат на царот.
 • Whitney, J.P. (1968). „The Reform of the Church“. Tanner, J.R.. The Cambridge Medieval History. Volume V. Cambridge University Press. 

Понатамошни читања[уреди | уреди извор]

 • Работи од и околу Хенри IV, светиот римски император
 • "Хенрикус IV Император" . Реперториум "Историски извори на германскиот среден век" ( Geschichtsquellen des deutschen Mittelalters ) .
 • Извештај за реконструкцијата на бистата (со слики)
 • Документи од Хенри IV за епископијата Бамберг, 17 август 1057, "дигитализирана слика" . Фотографија Архива на стари оригинални документи ( Lichtbildarchiv älterer Originalurkunden ) . Универзитет во Марбург .
Хенри IV, Светиот римски император
Роден: 1050   Починал: 1106
Регионални наслови
Претходен   од</br> Хенри III
Германски крал</br> формално крал на Римјаните</br> 1053-1087
Наследник   од</br> Конрад
Кралот на Италија</br> 1080-1093
Кралот на Арл</br> 1056-1105
Наследник   од</br> Хенри В.
Светиот римски император</br> 1084-1105
Претходен   од</br> Конрад I
Војводата од Баварија</br> 1053-1054;</br> 1055-1061;</br> 1077-1096
Наследник   од</br> Конрад II
Претходен   од</br> Конрад II
Наследник   од</br> Ото Втори
Претходен   од</br> Welf I
Наследник   од</br> Welf I