Хенри Хадсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенри Хадсон
Роден(а)ц. 1560/70-ти
Англија
Занимањеистражувач и морепловец, писател

Хенри Хадсон (околу 1570-1611 год.) бил англиски истражувач и морепловец.

Хадсоновиот Залив го добил името според според Хадсон кој впловил во Заливот во август 1610 год., додека се обидувал да го пронајде северозападниот премин. По 10 месеци, време за кое бродот бил заглавен во лед, бунтовниците го фрлиле Хадсон во морето во мал чамец.

Поврзано[уреди | уреди извор]