Хенрик Холмберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хенрик Холмберг (шведски: Henric Holmberg; р. 4 јануари 1946) — шведски актер, режисер и сценарист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Холмберг започнал да глуми во различни левичарски театарски групи, а во 1977 година учествувал во Проектот за шатори, музичка театарска претстава за историјата на движењето на шведската работничка класа, во која ја играл улогата на шведскиот комунистички водач Зет Хоглунд.

Холмберг одиграл многу историски улоги. Тој го толкуваше Рутгер Меклин во Меклин, драмско шоу од 1993 година за телевизијата Сверигес. Холмберг исто така го толкуваше Адолф Хитлер во претставата Алберт Шпер во Градскиот театар во Гетеборг во 2001 година, која исто така подоцна беше емитувана на телевизија.

Белешки[уреди | уреди извор]

  • „Henric Holmberg“ (Swedish). Swedish Film Institute. Архивирано од изворникот на 2011-08-08. Посетено на 2010-01-28.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]