Прејди на содржината

Хенеберг (Тирингија)

Координати: 50°30′0″N 10°20′0″E / 50.50000° СГШ; 10.33333° ИГД / 50.50000; 10.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хенеберг
Место во Мајнинген
Поглед на Хенеберг
Поглед на Хенеберг
Поглед на Хенеберг
Грб на Хенеберг
Хенеберг (Тирингија) во рамките на Германија
Хенеберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Мајнинген
Основни податоци
Површина 13,21 км2
Надм. височина 410 м
Население 670  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036945
Координати 50°30′0″N 10°20′0″E / 50.50000° СГШ; 10.33333° ИГД / 50.50000; 10.33333

Хенеберг (германски: Henneberg) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Мајнинген.

Со својот истоимен замок, местото било седиште на некогашната Грофовија Хенеберг.