Хенгџен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хенгџен (кин. 恒镇, пинјин: Héngzhèn) од кланот Ајсин Гјоро, се среќава и како Хенг Чен, Хенг-шен, а познат и како Јуен Јуен (р. 1944 г.) е син на Јијен, потомок на царот Даогуанг. Работел како кинооператор при Единицата за производство на прехранбени култури на Кинеската војска во Шихеце. Тој е поглавар на кланот Ајсин-Гјоро од 1997 г., позиција која ја наследил по смртта на татко му Јијен. Хенгџен е оженет со вдовицата Ту Јенлинг, и има еден син, Џин Сјинг (р. 1977 г.)

Хенгџен е претендент на кинескиот престол, како и титуларен цар на Кина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Хенгџен
Роден(а): 1944
Претендентски титули
Претходник
Принц Јијен
— ТИТУЛАРНО —
Цар на Кина
1997 –
Причина за непрогласување:
Укинување на царството во 1912 г.
На должноста
Наследник:
Принц Џин Сјинг