Прејди на содржината

Хемимонт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Провинција Хемимонт
Provincia Haemimonti
ἐπαρχία Αἱμίμοντος
Провинција на Римската Империја
околу 293 – 640ти
Местоположба на Хемимонт
Местоположба на Хемимонт
Хемимонт во рамките на Диецезата Тракија, околу 400 година.
Главен град Адријанопол
Историски период Доцна антика
 -  Провинциски реформи на Диоклецијан околу 293
 -  Тематски реформи 640ти
Денес во Бугарија
Грција
Турција

Хемимонт (грчки: ἐπαρχία Αἱμίμοντος) ― доцноантичка и раносредновековна римска провинција, сместена во североисточна Тракија.[1] Била подредена на Диецезата Тракија и на преторијанската префектура на Истокот. Нејзин главен град бил Адријанопол, а на чело со неа стоел прес (латински: praeses). Провинцијата била заменета со Темата Тракија во текот на VII век, но опстанала како православна црковна митрополија до 15 век.

Почести[уреди | уреди извор]

Рамнината Хемимонт во Греамовата Земја, Антарктик е именувана по провинцијата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wilkes, J., S. Parker, R. Bagnall, W. Harris, A. Esmonde-Cleary, C. Wells, J. Drinkwater, R. Knapp, S. Mitchell. „Places: copy_of_991377 (Haemimontus)“. Pleiades. Посетено на 10 август 2023.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Hemimont Plateau. SCAR Composite Antarctic Gazetteer

Извори[уреди | уреди извор]